Možnosti nitroděložního tělíska ?!

Na další dítě si počkáme!

Jednoho drobečka už máte doma a následující roky byste se rádi s manželem těšili z jeho růstu. Na sourozence byste rádi počkali a další těhotenství odložili na delší dobu. Jen velmi nerady byste se však vrátili k hormonální antikoncepci, protože byste chtěli tělu dopřát malý odpočinek. S kondomy nebo pesar si nechcete pravidelně přerušovat předehru a tak přemýšlíte jak dál. Vhodnou možností může být nitroděložní tělísko. I když je tak jako i jiná antikoncepce plné protichůdných názorů, zatím úspěšně převažuje počet spokojených uživatelek.
Hormonální a nehormonální

Potřebné informace obdržíte samozřejmě od svého gynekologa, který se pak postará i o zavedení tělíska. Na výběr budete mít ze dvou možností. Starší nehormonální antikoncepce, kterou možná znáte pod pojmenováním Dana nebo novější hormonální, kterou volají i Mirena. Pojďme si nyní vysvětlit v rychlosti princip jejich působení. Dana funguje na základě měděné součásti, která „zabíjí“ spermie.

V současnosti jsou však na výběr i modernější možnosti ze zlata či stříbra. Pozor si dávejte zejména na možnou alergii na tyto kovy, které vám mohou pořádně zkomplikovat situaci. Mirena po celou dobu postupně uvolňuje hormony, které zabraňují otěhotnění. Tímto způsobem se však nevyhnete jejich působení, tak jak jste to chtěli při perorální tabletce. Částku za zavedení musíte platit samy. V závislosti na ordinace je cena různá, ale půjde o jednorázově vyšší investici. Tělísko však můžete mít po dobu pěti let, takže peníze se vám časem vrátí.
Už od 6. týdne po porodu

Tělísko se doporučuje zejména ženám po prvním dítěti nebo těm, které mají více než 35 let a nechtějí mít nikdy děti. Nedoporučuje se dámám, které ještě nerodily, protože někdy mohou nastat komplikace, kvůli kterým budou mít problémy s otěhotněním. Zavést si ho můžete už po šestinedělí, kdy je děloha zahojená a dokáže přijmout takovou antikoncepci. Tělísko může mít tvar spirály, písmene T, smyčky nebo mašličky. Zavádí se ambulantně bez anestezie a nejlépe během čtvrtého nebo pátého dne menstruace, kdy je krček dělohy pootevřený a není zde možnost těhotenství.
Po stěnách pochvy budete mít po zavedení šňůrku, kterou si můžete i samy kontrolovat a ujistit se z času na čas, že je vše v pořádku. V první dny mohou u některých žen nastat příznaky typické pro PMS – a to konkrétně křeče a bolesti v podbřišku. Když si na tělísko tělo přivykne, všechno už bude v pořádku. Na doporučení gynekologa je třeba absolvovat ještě několik kontrol.

Vyberete ho kdy chcete

I když je aktivní doba působení tělíska určená na pět let, nemusíte jeho účinky užívat po celou dobu. Výhodou tedy je, že kdykoliv se rozhodnete, lékař vám jej vybere a můžete se začít snažit o děťátko. Nijak vám nepřekáží při sexu a nesklidí o zážitek ani vás, ani partnera. Při používání nehormonální verze můžete velmi rychle po jejím odstranění otěhotnět. Nemusíte se obávat ani při jeho užívání během kojení. Mezi vší antikoncepce je nejúčinnější. Při užívání nitroděložního tělíska ze zlata dokonce lékaři slibují až 99 procentní úspěšnost. Pravdou však je, že se zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Tělísko se dokonce využívá iv medicíně. Gynekolog ho může doporučit ženám s velmi silným krvácením, nebo u rodinných předpokladech rakoviny děložního čípku.
Silnější menstruace a jiná rizika

Mezi nejčastější nevýhody uživatelky označují silnější menstruaci, která doprovází aplikování antikoncepce během prvních měsíců.

Některé se neumějí zbavit ani zvláštního pocitu, že mají v sobě stále cizí předmět. Odborníci však dodávají, že v tomto případě jde spíše o psychologický než reálný dojem. Při neopatrném zavádění může dojít k poškození dělohy, i proto se nedoporučuje ženám, které ještě nerodily. Těchto případů je však minimum, stejně jako možností nečekané alergie. Mirena může navodit nečekaný nápor na tělo a mít za následek negativní odezvu v podobě vyčerpání, vypadávání vlasů, náladovosti a bolestivých prsů. Pokud se vám podaří otěhotnět přes zavedení tělíska, je zde velké riziko potratu. K oplodnění může dojít jedině v případě, že tělísko není správně zavedeno nebo je posunuté z vhodné pozice. Při nestálých partnerů se také může zvýšit riziko infekcí a zánětů.